• Roztańczona Dziesiątka
          • Roztańczona Dziesiątka

          • 26 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyły się pokazy umiejętności tanecznych. W  konkursie Zatańcz z nami wzięli udział uczniowie wszystkich klas. Wydarzenie uświetnił występ nauczycieli, którzy zaprezentowali humorystyczną wersję Jeziora Łabędziego oraz Emilki i Lilki z zespołu Dance a lot. To niezwykłe wydarzenie wprowadziło nas w muzyczny świat, pełen zabawnych inscenizacji i  niezapomnianych chwil.

            Ogromne brawa należą się Łukaszowi, który zajął I miejsce oraz uczniom klasy ZET d. Ich Występ to był niesamowity show!

            II miejsce zajęli: klasa 2-3 a oraz Nicola i Oliwia.

            Marta, Karol i klasa ZET b  uplasowali się na III miejscu.

            Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

                       

        • Szranki slonskie
          • Szranki slonskie

          • 23.04.2024 r.  trzyosobowa delegacja  naszej szkoły miała  zaszczyt reprezentować nas w konkursie ,,Szranki slonskie", organizowaneym przez Szkolę Podstawową nr 35 w  Rudzie Śląskiej.

            Wspaniale przygotowani prowadzący i uczniowie w tradycyjnych śląskich strojach, z przygotowanymi ,,solówkami" już od wejścia wprowadzali nas w klimat śląskości.

            Podczas konkursu uczniowie otwierali „szranki”,  w których znajdowały się zadania do wykonania o różnym stopniu trudności.   Zadbano także o nasze brzuszki, które z chęcią napełniliśmy śląskim przysmakiem - pajda chleba ze smalcem z warzywnymi dodatkami. Nie zabrakło również słodkości !

            Tu wszyscy byli wygrani, a najważniejsza była dobra, wspólna zabawa! Dziękujemy Szkole nr 35 za zaproszenie. Zapowiadamy swój udział w przyszłym roku!

        • Łączy nas pamięć
          • Łączy nas pamięć

          • Trzeba dziś znowu młodzież nauczyć, iż pierwszą i najważniejszą rzeczą jest życie, a potem dopiero jest wygoda. Marek Edelman

            19 kwietnia przystąpiliśmy do dwunastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. W  81 rocznicę powstania w getcie warszawskim podejmujemy temat pamięci o walczących oraz ukrywających się w ruinach getta cywilach.

            Prekursorem działań upamiętniających te wydarzenia był przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta w 1943 r. Do końca życia przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym. To właśnie żonkile zdobiły to miejsce pamięci.

            Akcja ma na celu zachowanie w pamięci tej smutnej historii. Przeszłość jednoczy społeczeństwo i nadaje wspólną tożsamość, niezależnie od światopoglądu.

        • Wygrajmy razem
          • Wygrajmy razem

          • Ten, kto przeniósł górę, zaczął od małych kamyków – przysłowie chińskie

            23 kwietnia 2024 r. reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnych zawodach sportowych Wygrajmy razem, organizowanych przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 33 z Oddziałami Przyszpitalnymi w Chorzowie. Przyjacielska atmosfera wprawiła nas w ruch (i to dosłownie), a zdrowa rywalizacja naszych przeciwników zagrzewała do walki. W tym dniu nie było przegranych, wszyscy czuli się wygrani i dowartościowani.

            Takie spotkania mają na celu integrację w środowisku oraz propagowanie sportu i  kształtowanie umiejętności współzawodnictwa. Dla dzieci jest to świetna zabawa, podczas której mogą rozwijać swój sportowy potencjał.

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.  Florian Plit

            Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone w wielu krajach od ponad 50 lat. Powstało, aby uświadomić społeczność, jak ważna jest ochrona środowiska.

            W naszej szkole corocznie obchodzimy Święto Ziemi. Jest to duże ekowydarzenie, podsumowujące nasze wszystkie proekologiczne działania. W tym roku uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których tworzyli las w słoiku. Każde dziecko wróciło do domu ze skrawkiem przyrody, biorąc odpowiedzialność za swoją roślinkę. Kolejnym etapem obchodów było wykonanie plakatu na konkurs pt. Moja planeta Ziemia. Najstarsi uczniowie zadbali też o  szkolny ogródek, przygotowując go do nasadzeń.

            Z każdym rokiem można zauważyć, że świadomość ekologiczna młodych ludzi wzrasta. Nauka nie idzie w las, młodzież doskonale wie, jak dbać o naszą planetę i mamy nadzieję, że teorię przekładają na czyny.

        • Pracownia logopedyczna w nowej odsłonie
          • Pracownia logopedyczna w nowej odsłonie

          • 25 marca 2024 r. odbyło się oficjalne otwarcie wyremontowanej pracowni logopedycznej. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: prezydent miasta Świętochłowice, Daniel Beger, dyrektor MZO, Dorota Leszczyńska oraz prezes Oddziału ZNP w Świętochłowicach, Grażyna Sosna. Sala została wyposażona w monitor interaktywny oraz multimedialne programy sfinansowane przez Urząd Miasta Świętochłowice.

            Nowoczesny sprzęt do terapii logopedycznej oraz kolorowa, przyjazna przestrzeń na pewno wpłyną pozytywnie na efekty terapii oraz podniosą jakość pracy szkoły. Cieszymy się, że kolejna sala odzyskała swoją świetność, że uczniowie mogą korzystać z najnowszej technologii, a nauczyciele wykorzystują nowoczesne narzędzia.

        • Dzień Otwarty Szkoły
          • Dzień Otwarty Szkoły

          • 25 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Była to okazja do spotkania się ze specjalistami i nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Podczas obchodów, uczestnicy uzyskali najważniejsze informacje dotyczące naszej placówki, poczuli jej niepowtarzalny klimat życzliwości, otwartości i akceptacji. Prezentacja multimedialna przybliżyła potencjalnym uczniom i ich rodzinom formy terapii, metody nauczania oraz bogaty dorobek szkoły.

            W programie nie zabrakło elementów artystycznych. Oprócz wystawy prac plastycznych, nasz niezawodny zespół Dziesiąteczki zaprezentował swój najnowszy układ taneczny.

            To był dzień pełen wrażeń, merytorycznych rozmów i pozytywnych zdarzeń. Mamy nadzieję, że zarówno dzieci, jak i ich rodzice wyszli od nas z zamiarem powrotu, że nasza szkoła spełniła ich oczekiwania. 

        • Powitanie wiosny
          • Powitanie wiosny

          • 21.03.2024 r. wszyscy uczniowie powitali wiosnę. W naszej szkole przygotowania do przyjścia nowej pory roku trwały od kilku dni. Zmieniła się dekoracja, w klasach pojawiły się zielone akcenty, ruszyły prace w przyszkolnym ogrodzie, rozpoczęło się  wypatrywanie oznak wiosny.

            Podczas obchodów powitania wiosny było głośno i radośnie, nikt się nie nudził. Wszyscy chętnie uczestniczyli w grach, zabawach i warsztatach wiosennych, a na koniec tradycyjnie z  Marzanną na czele, w barwnym korowodzie żegnaliśmy zimę. Spacer po okolicy był świetną okazją do obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie.

            Mamy nadzieję, że słoneczko zagościło na dobre, że zima wróci dopiero w grudniu, a  wiosenna aura obudzi pozytywną energię.

        • Sportowe zmagania w Chorzowie
          • Sportowe zmagania w Chorzowie

          • 18.03.2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Regionalnym Turnieju Badmintona Szkół Specjalnych, organizowanych przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 33 w  Chorzowie. I  chociaż sportowe zawody często bywają stresujące, to podczas tych rozgrywek poczuliśmy prawdziwego ducha przyjaźni i zdrowej rywalizacji. Spotkanie to było świetną zabawą połączoną z integracją środowiska i aktywnością fizyczną. Oprócz drużynowych zmagań, młodzież mogła zaprezentować swoje indywidualne umiejętności i sportową postawę. Z dumą informujemy, że w tej kategorii, uczennica naszej szkoły, Nicola zajęła II miejsce. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za ciepłą i  serdeczną atmosferę.

        • Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania
          • Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania

          • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Wisława Szymborska

             

            14 lutego w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania, w którym wzięły udział szkoły integracyjne oraz specjalne z Chorzowa i Świętochłowic. Naszą placówkę reprezentowały laureatki szkolnego konkursu, Weronika i Nikola. Uczestnicy wykazali się nie tylko dobrym tempem, dykcją czy poprawnością czytania, ale również umiejętnością rozumienia treści. Wydarzenie to odbyło się w przyjaznej i ciepłej atmosferze, pełnej pozytywnych emocji. Młodzież świetnie się bawiła, szczególnie podczas poczęstunku, gdy odbywały się rozmowy. To była naprawdę zdrowa rywalizacja.

            Serdecznie dziękujemy nauczycielom i rodzicom za przygotowanie uczniów. Takie spotkania mają na celu propagowanie czytelnictwa, integrację młodzieży oraz doskonalenie umiejętności czytania. Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ poziom umiejętności uczestników był bardzo wyrównany. Oto nasi laureaci:

            I miejsce: Bartosz Chmielewski (SPS 33, Chorzów)

            II miejsce: Rafał Banok (SP 17, Świętochłowice)

            III miejsce Weronika Jędryka (SPS-10, Świętochłowice)

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz dziękujemy za udział w konkursie.

        • Walentynkowe Love
          • Walentynkowe Love

          • Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie. Kubuś Puchatek

            Walentynki obchodzimy corocznie i za każdym razem dzień ten wzbudza wiele emocji wśród młodzieży. Już od kilku dni uczniowie przygotowywali kartki walentynkowe, wyszukiwali lub tworzyli wiersze oraz pisali listy. Nie tylko miłosne, ale również przyjacielskie, pełne życzliwych, ciepłych słów.

            W Dzień św. Walentego ruszyła poczta walentynkowa, a listy i kartki przywołały uśmiech na twarzach obdarowanych. Nawet zajęcia biblioteczne były tak ukierunkowane, aby podtrzymać walentynkową atmosferę.

            Większość dorosłych ten zwyczaj traktuje z przymrużeniem oka,  jednak nikt nie zaprzeczy, że jest to dzień wyjątkowy. Dzień, w którym możemy sprawić przyjemność wszystkim, których kochamy: sympatii, przyjaciółce, dziecku czy rodzicom bo nie tylko zakochani mogą świętować 14 lutego.

        • Hej kolęda, kolęda.
          • Hej kolęda, kolęda.

          • 24 stycznia 2024 r. odbył się Szkolny Konkurs Kolęd, który w tym roku pobił rekordy popularności. Uczniowie i nauczyciele zaśpiewali kolędy i pastorałki indywidualnie lub zespołowo, w obecności jury, wykazując się nie tylko talentem wokalnym, ale przede wszystkim odwagą, kreatywnością i choreografią. Wszyscy, bez wyjątku zostali docenieni i nagrodzeni. Kolędnikom dziękujemy za udział w konkursie, a nauczycielom i rodzicom za profesjonalne przygotowanie dzieci.

        • Do szopy, hej pasterze…
          • Do szopy, hej pasterze…

          • 18 stycznia 2024 r. uczniowie naszej szkoły wyruszyli śladami najpiękniejszych regionalnych szopek. Od wielu lat za najpiękniejszą i największą w regionie uważa się żywą szopkę przy bazylice w Katowicach Panewnikach. I rzeczywiście tak jest. Największą atrakcją ogrodu klasztornego w okresie bożonarodzeniowym są żywe zwierzęta z  różnych zakątków świata: kucyk, oślica, alpaki, bażanty, kaczki, kury i świnki wietnamskie. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziła również szopka australijska, tak bardzo inna od naszych tradycyjnych polskich.

            Kolejnym punktem wyprawy była parafia Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej, gdzie podziwialiśmy piękną, ruchomą stajenkę, a w niej oprócz figur świętej rodziny można zobaczyć postacie królów i książąt polskich, śląskiej księżnej Jadwigi oraz górali podhalańskich. I chociaż dzieło powstało 50 lat temu, nadal budzi podziw i zainteresowanie, a w szczególności  figury wykonane przez rybnickiego rzeźbiarza, Franciszka Masorza.

        • Niezwykły koncert
          • Niezwykły koncert

          • Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów.  Pitagoras

             

            10 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Każdy, kto miał okazję uczestniczyć w koncercie integracyjnego zespołu Tolerancja doświadczył wiele emocji.

            Członkowie tej  grupy, poprzez muzykę i śpiew wzruszają oraz zarażają pozytywną energią od 2000 roku. Zespół Tolerancja tworzą podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz ich opiekunowie, profesjonalni muzycy. Początkowo muzyka była dla nich formą terapii, jednak szybko stała się sposobem na życie.  Sukcesy tej grupy pokazują, że niepełnosprawność intelektualna nie jest barierą dla spełniania pasji czy nawiązywania prawidłowych relacji ze środowiskiem. Takie wydarzenia kształtują świadomość społeczeństwa oraz łamią mity i stereotypy o osobach niepełnosprawnych. 

            Dla naszych uczniów była to terapeutyczna lekcja ukazująca, że warto mieć pasje, warto marzyć i dążyć do celu. Wystarczy odrobina wyrozumiałości, życzliwości, a czasem wyciągnięta dłoń drugiego człowieka.

          • Uwaga Rodzice

          • Zapraszam do skorzystania z oferty półkolonii zimowych 2024

            Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Świętochłowicach zawiadamia, iż w ferie zimowe         w terminie od 29 stycznia  2024 r. do 2 lutego 2024 r. będą organizowane w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. J. Kukuczki przy ul. Sudeckiej 5 oraz w terminie od 5 lutego 2024 r. do 9 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej przy ul. J. Zubrzyckiego 38,  półkolonie zimowe dla uczniów świętochłowickich szkół podstawowych. Zgodnie z Zarządzeniem nr 535/2017 Prezydenta Miasta Świętochłowice z dnia 27.11.2017 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu dofinansowania do wypoczynku stacjonarnego dzieci i młodzieży organizowanego przez szkoły podstawowe  w okresie ferii zimowych i letnich, zmienionego Zarządzeniem nr 621/2019 Prezydenta Miasta Świętochłowice z dnia 6 grudnia 2019 r., dzieci będą mogły skorzystać z dofinansowania uzależnionego od dochodu na członka rodziny wynikającego z ustawy o pomocy społecznej. Szczegóły w w/w Regulaminie dostępnym na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Oświaty oraz szkół podstawowych. Jednocześnie w przypadku korzystania z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej, możliwe jest dofinansowanie do posiłków, z których będzie można skorzystać        w czasie półkolonii. Opieka będzie zapewniona od poniedziałku do piątku  w godzinach ustalonych z dyrektorami szkół  ( 5 godzin bądź 10 godzin dziennie ). Koszt półkolonii wynosi  250,00 zł za jeden turnus ( 5 dni )  przy 5 godzinnym pobycie i 350,00 zł za jeden turnus    ( 5 dni )  przy 10 godzinnym pobycie.

            Zainteresowanych rodziców proszę o pilny  kontakt w terminie do 5 stycznia 2024 r. bezpośrednio z dyrektorem/sekretariatem szkoły, która organizuje półkolonie celem zgłoszenia dziecka na wypoczynek kolonijny.

            Dane kontaktowe Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. J. Kukuczki           w Świętochłowicach przy ul. Sudeckiej 5:

            Tel. 32 7707 639, 32 2456 052

            Dane kontaktowe Szkoły Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej                                         w Świętochłowicach przy ul. Zubrzyckiego 38.

            Tel. 32 2456 711, 32 2455 861

            Serdecznie zachęcam do udziału w półkoloniach i życzę dobrej zabawy.

        • Konkurs Pięknego Czytania rozstrzygnięty
          • Konkurs Pięknego Czytania rozstrzygnięty

          • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Wisława Szymborska

            Szkolny Konkurs Pięknego Czytania z roku na rok rozbudza coraz większe zainteresowanie. Cieszy nas, że młodzież chętnie uczestniczy w akcjach i konkursach, które kształtują zainteresowanie wartościową literaturą oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem.

            Spośród kilkunastu uczestników jury nagrodziło i wyróżniło pięcioro uczniów. Pierwsze miejsce zajęła Nicola Barańska, na miejscu drugim uplasowała się Weronika Jędryka, natomiast zaszczytne trzecie miejsce przypadło ex aequo: Paulinie Łopackiej i Dagmarze Marek. Na wyróżnienie zasłużył Mateusz Dobrychłop.

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy sukcesu.